Co zrobić gdy znalazłeś zwierzę (psa lub kota)

Co zrobić gdy znalazłeś zwierzę (psa lub kota)

JEŚLI ZNAJDZIESZ ZWIERZĘ zgłoś natychmiast interwencję do Schroniska w godzinach 8.00-15.00 ,a od 15.00- 8.00  do Straży Miejskiej (tel. 986),

 • Sprawdź dokładnie, czy zwierzę ma oznaczenie identyfikacyjne/ adresatkę/ zapis telefonu na obroży/ tatuaż/ mikrochip. Jeśli zwierzę posiada obrożę, zobacz dokładnie z jej obydwu stron, czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela. Jeśli zwierzę ma na sobie jakiekolwiek breloczki, sprawdź, czy nie są przypadkiem formą adresatki. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jest to rasowe zwierzę, to obejrzyj jego pachwiny, wnętrze uszu i podbrzusze, sprawdzając czy nie ma tatuażu (jeśli ma, to skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym). Ponadto udaj się do całodobowej lecznicy weterynaryjnej lub do schroniska, żeby sprawdzić, czy zwierzę jest zachipowane. Mikrochip z numerem jest wszczepiany pod skórę, a jego obecność można sprawdzić tylko specjalnym czytnikiem. Jeśli zwierzę ma jakiekolwiek oznaczenie, skontaktuj się z właścicielem!
 • Przyjrzyj się dokładnie zwierzęciu, aby ocenić w jakiej jest ono kondycji – sprawdź, czy nie ma zewnętrznych obrażeń i czy nie potrzebuje pomocy medycznej. Od jego stanu zdrowia, a także od Twoich możliwości czasowych  będzie zależał zakres działań, jakie należy podjąć, żeby zapewnić mu pomoc i schronienie.
 • Ustal, jaki organ porządku publicznego powinien zająć się udzieleniem pomocy zwierzęciu tj. dostarczeniem go do schroniska lub do lecznicy weterynaryjnej. W małych miejscowościach powinieneś/aś zgłosić interwencję do właściwego terytorialnie urzędu gminy/ wydziału ochrony środowiska/ na policję. W większych miejscowościach powinieneś/aś zgłosić interwencję do straży miejskiej, do funkcjonującego na terenie gminy schroniska lub na policję.
 • Przemyśl, jak zabezpieczyć zwierzę przed jego przemieszczeniem się do czasu przyjazdu służb interwencyjnych (możesz zabrać je do swojego domu, możesz pozostawić w jakimś bezpiecznym pomieszczeniu lub na ogrodzonym terenie, możesz przywiązać je do drzewa, płotu itp., możesz pilnować go w miejscu znalezienia, próbując wzbudzić jego zaufanie).
 • Jeśli jesteś pewien/pewna, że w wypadku, jeśli nie uda się odnaleźć właściciela, nie będziesz mógł/mogła zaopiekować się zwierzęciem lub szukać mu nowego domu, to powinieneś/aś jak najszybciej zadbać, by zwierzę znalazło się w  schronisku. Przyzwyczajając zwierzę do siebie, narażasz “znajdę” na kolejny dramat rozstania. W schronisku ma większe szanse, że odnajdzie je właściciel lub zostanie zaadoptowane przez nowych opiekunów. Jeśli będziesz zainteresowany/a dalszym losem zwierzęcia, dowiedz się jaki nadano mu numer ewidencyjny w schronisku, aby móc monitorować jego sytuację i ewentualnie szukać dla niego przyszłych opiekunów.

CO NALEŻY ZROBIĆ, JEŚLI ZNAJDZIE SIĘ BEZDOMNE, CHORE, ZWIERZĘ NA TERENIE MIASTA BYDGOSZCZY ?

Jeśli znalazłeś/aś zwierzę ranne lub z objawami chorobowymi – zgłoś natychmiast interwencję do Schroniska w godzinach 8.00-15.00 ,a od 15.00- 8.00  do Straży Miejskiej (tel. 986), która działa całodobowo we współpracy ze Schroniskiem i całodobową lecznicą “CENTRUM”
 • To patrol decyduje, czy schronisko czy  lecznica CENTRUM  udzieli pomocy ambulatoryjnej  zwierzęciu. Zależy to od pory i miejsca zdarzenia oraz od stanu zdrowia zwierzęcia.
 • Jeśli lecznica będzie udzielała zwierzęciu pierwszej pomocy,   lekarz zobowiązany jest   skontaktować się ze schroniskiem, aby ustalić tok postępowania zgodnie z obowiązującymi procedurami.
 • Interwencje w sprawie  zwierząt rannych powinny być realizowane w trybie natychmiastowym!!!
Jeśli znalazłeś zwierzę w dobrej kondycji, masz 3 możliwości rozwiązania problemu:
 • Wezwać do miejsca znalezienia zwierzęcia Schronisko lub  Straż Miejską (nr tel. 986), starając się uprzednio zabezpieczyć zwierzę przed ucieczką. Zwierzę będzie dowiezione do Schroniska  .
 • We własnym zakresie dowieźć zwierzę do schroniska  tylko do 18.00, później dzwonić na 986 – Straż Miejska – strażnicy przewiozą zwierzę do Schroniska ( jeśli to możliwe, uprzedzić schronisko telefonicznie-całodobowy kontakt tel. 512 282 853
 • Zabrać zwierzę pod swą opiekę, ale tylko pod warunkiem zapewnienia mu docelowego domu, jeśli nie uda Ci się odnaleźć prawowitego właściciela. jednak warto umieścić informację w Internecie, bowiem może znaleźć się jego właściciel.

CO POWINIENEŚ/AŚ ZROBIĆ, JEŚLI ZNAJDZIESZ ZWIERZĘ NA TERENIE NALEŻĄCYM DO INNEJ GMINY NIŻ TWOJE MIEJSCE ZAMIESZKANIA?

 • Powinieneś/aś zadzwonić do lokalnego urzędu gminy, aby wskazano Ci instytucję, która powinna zaopiekować się zwierzęciem. W nocy lub w dni świąteczne powinieneś/aś zadzwonić do straży miejskiej (jeśli takowa w tej gminie/miejscowości funkcjonuje) lub na  policję..
 • Gmina nie może odmówić Ci pomocy, według ustawy bowiem każda gmina zobowiązana jest do rozwiązywania problemów bezdomności we własnym zakresie. Nie pozwól, by Twoje zgłoszenie zignorowano, dopilnuj, by zwierzęciu udzielono pomocy!!!
 • Pamiętaj, że przewożąc zwierzę na teren innej gminy utrudniasz prawowitemu właścicielowi poszukiwania zguby. Ponadto schroniska nie mogą przyjmować zwierząt znalezionych w miejscowościach, które podlegają innym placówkom. Powodowałoby to sztuczną migrację, a w konsekwencji obciążenie dodatkowymi kosztami wybranych placówek i  pogorszenie warunków bytowania zwierząt, które w nich przebywają.

 

wg strony Schroniska “Na Paluchu”.